دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences


 

مراسم ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱۱/۲۸ | 
به مناسبت میلاد حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و روز زن مراسم جشن "نگین خاتم" با حضور حجت الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها،حجت الاسلام والمسلمین رحمانی مدیرکل فرهنگی و امور اجتماعی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، دکتر کوهپایه زاده رئیس دانشگاه و حجت الاسلام و المسلمین دکتر عیسوی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی ایران و همچنین جمع کثیری از دانشجویان دختر دانشگاه های استان تهران روز یکشنبه ۲۷ بهمن ماه در سالن همایش های رازی برگزار شد.
این جشن بزرگ با همکاری معاونت فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و دانشگاه علوم پزشکی ایران برپا شد. این مراسم با قرائت آیاتی از کلام الله مجید توسط جناب آقای امیر قنبری (نفر برگزیده مسابقات قرائت دانشجویان علوم پزشکی کل کشور) آغاز شد.
در ادامه این مراسم جناب آقای دکتر کوهپایه زاده رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران ضمن خیر مقدم به حجت الاسلام والمسلمین رستمی رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و همه حاضران در این جشن، میلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها ) روز مادر و روز زن را به همه شرکت کنندگان تبریک گفتند. وی در سخنان خود خاطر نشان ساخت که دانشگاه علوم پزشکی ایران همواره تلاش دارد بعنوان یک دانشگاه پیشرو در مسیر حفظ و انتقال ارزشهای ناب جمهوری اسلامی ایران به نسلها گام بردارد.
 در ادامه این مراسم با شکوه حجت الاسلام والمسلمین رستمی ولادت حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) و روز زن را به همه تبریک و تهنیت عرض کردند. ایشان در مورد نوع نگاه به نقش زن در اعصار مختلف و جوامع گوناگون، حقوق، کرامت و منزلت زن در  اسلام و همچنین جایگاه و نقش ویژه ای که زن می تواند بعنوان یک عنصر مفید در خانواده و جامعه خصوصا تمدن سازی اسلامی داشته باشد به ایراد سخنارنی پرداخت. وی گفت: ما روز مادر و روز زن را که متعلق به یک بانوی بزرگ است را در فضای جشن می گیریم که به تعبیر قرآن کریم بین دو جاهلیت زندگی کردیم. قرآن کریم خطاب به مسلمانان از جاهلیت اول نام می‌برد مفسران می‌گویند جاهلیت اول به این معنی بود که اگر کسی دختر دار می شد شرمنده و سرافکنده بود آنجا که قرآن کریم می فرماید اگر به کسی خبر دختر دار شدن می‌دادند از خشم چهره اش سیاه می شد و به علت شرمندگی از مردم فاصله می‌گرفت.
اما دوره دیگر دوره جاهلیت مدرن است دوره ای که ما در آن به سر می بریم دوره ای است که زن را وسیله ثروت اندوزی بیشتر مالکان سرمایه می انگارد. و اثبات ادعای ما درگیری ها، گلایه‌ها و شکایت‌هایی است که در بخش‌های مختلف جوامع پیشرفته و جوامع متمدن مدعی حقوق بشر در باره ظلم به زنها وجود دارد و یک مثال بارز آن مشکلات زنان در هالیوود است.
وی در این بخش از سخنان خود تأکید کرد که جذابیت برای دیده شدن و آنچه موجب قدرت و ثروت آنها می‌شود، فروخته شدن کالاها بواسطه زن و ثروت اندوزی و همچنین زن بعنوان وسیله تبلیغ محصول از شاخصه های جاهلیت مدرن است. این همه آن چیزی است که ما در بخش‌های مختلفی از دنیا آن را بوضوح مشاهده می کنیم که از آن به عنوان جاهلیت مدرن یاد می‌شود.
ایشان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اما آن چیزی که خداوند از طریق اسلام درباره زن تلاش می کند که به ما ارائه بدهد نمونه بارز نقش و جایگاه زنان می تواند باشد بعنوان مثال آنجایی که  از روایات، احادیث و آیات قرآن کریم می توان چنین استناد کرد که حضرت زهرا (سلام الله علیها) برترین زن هستی و حتی برتر از همه مردان است و نام ایشان را در کنار همسر و پدرش می آورد بگونه ای که فهم دانشمندان و مفسران را در تحلیل آن باز می دارد. تا آنجا که امام صادق (علیه السلام) می‌فرماید پیامبران هر دوره ای بر اساس محبت و معرفت حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) به پیامبری برگزیده می‌شدند و همچنین امام باقر (علیه السلام) می فرماید شب قدر که خداوند عز و جل می فرمایدکسی را یارای فهمیدن آن نیست فاطمه زهرا (سلام الله علیها) است و همچنین در نشان دادن جایگاه هر زنی پیامبر(ص) دست دخترش را می بوسد در جامعه‌ای که داشتن دختر ننگ بوده و در مواجهه با دخترش او را در جایگاه خودش می‌نشاند و خودش به کناری می نشیند و رضایت و خوشنودی و خشم و ناراحتی او را با رضایت خدا و خشم و ناراحتی خداوند متعال معرفی می‌کند. حجت الاسلام والمسلمین رستمی تأکید کرد اسلام در بیان حقوق همسر می گوید ظلم به زن جزء بدترین ظلم هاست و کسی که به زن ظلم کند در روز قیامت خداوند کریم طالب حق مظلوم خواهد بود خداوند است که وکیل مدافع زن در روز قیامت می شود. و بر همین اساس است که طبق فرموده پیامبر بهترین وسیله برای بخشش گناهان را دعای مادر می داند و دربین شفیع ها که اعتبار و آبرو آنها موجب بخشیدن سنگین ترین گناهان است مادر را بهترین وسیله معرفی می کند. این نگاه اسلام در مقابل دو دیدگاهی که در افراط در به میدان کشاندن زن به عنوان ویترین و ظرف فروش کالا و در مقابل این نگاه تفریط در به کنج عزلت نشاندن زن و او را همانند برده حساب کردن کاملا متفاوت و از جنس دیگری است.
اما اسلام درباره زن متعالی ترین نگاه را عرضه می کند و زن را به واسطه شخصیت او نه به واسطه زیبایی جسمی‌اش چنان جایگاهی می‌دهد که فاطمه زهرا می‌شود بلندگو و تریبون دار و اولین سخنگوی دفاع از ولایت امیرالمومنین علی (علیه السلام) زینب کبری (سلام الله علیها) می‌شود رهبر جریان قیام بزرگ امام حسین علیه السلام بر علیه امپراطور آن روز دنیا یزید آن هم پس از پس از شهادت امام حسین آنهم در یک نقطه نه بلکه در کربلا و کوفه و شام تا مدینه این آن نقش مهم زن است که ما  باید به دنبال رسیدن به آن باشیم. و خیلی ها دنبال آن هستند که با بازی های جعلی ما را به فراموشی نقش های اصلی زن که باید در خانواده و جامعه داشته باشد مشغول کنند و ما غافل باشیم از آن از شان و حق و نقش اصلی زن که بعهده زنان است.
وی یادآور شد که اسلام تغییر در عالم را از انسان خواسته و با اشاره به این فرموده حضرت علی (ع) اتزعم انک جرم صغیر و فیک انطوی العالم الاکبر تو فکر نکن که انسان کوچکی هستی بلکه همه عالم در تو پیچیده شده تأکید کرد تعبیری که حضرت آقا در گاو دوم دارند تمدن سازی از ما خواسته شده شده اما مقدمه آن خودسازی و انسان سازی است بعد از آن جامعه پردازی یعنی شروع از خود تحول در جامعه و ایجاد تمدن. در این مسیر باید حرکت کنیم و  و باید خوب بدانیم و درک کنیم که خانواده کوچکترین و مهمترین واحد جامعه است و اینکه اسلام چقدر به آن وزن و اهمیت می دهد اسلام تشکیل خانواده و حضور در جمع خانواده و نهی از تنهایی و انزوا از جامعه را توصیه می کند.
وی در پایان سخنان خود تأکید کرد بخاطر وجود همین نگاه هست که به برکت انقلاب اسلامی امروز دانشگاه‌های ما مجامع علمی ما محیط های پژوهشی تاثیرگذار هستند و  حضور دختران و زنان ما پررنگ تر از حضور مردان است این نقش این وضع و این فرصت موقعیت مناسبی است برای معرفی الگوی جامع زن در نظام عالی تربیتی که خداوند متعال معرفی کرده است. زن فعال، پژوهشگر و دانشمند موثر در جامعه‌ای که نقش اصلی و وزن اصلی خودش که محوریت کانون خانواده است را فراموش نکرده و به آن توجه می کند.
این مراسم همراه با برنامه های هفرهنگی و هنری از جمله اجرای سرود توسط گروه قدر، پخش کلیپ، اجرای تئاتر توسط گروه حنانه، استند آپ کمدی و مداحی سرکار خانم مداحی بود. همچنین در این مراسم بازارچه های خیریه برپا شد.
لازم به ذکر است در پایان این مراسم به شرکت کنندگان هدیه ای به رسم یادبود اهدا شد.
عکس: ابراهیم همتی
تهیه و تنظیم خبر: ابراهیم همتیCAPTCHA
دفعات مشاهده: 626 بار   |   دفعات چاپ: 8 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر