دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

پنل هم اندیشی جمعیت و سیاست های جمعیتی

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۷/۴ | 
پنل و هم اندیشی جمعیت و سیاست های جمعیتی با حضور تعدادی از مسئولان و مدیران کشوری و دانشگاهی در سالن همایش های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد. در این برنامه که جمعی از اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران و شهید بهشتی حضور داشتند مباحث و موضوعات گوناگون در رابطه با سلامت، جمعیت و فرزندآوری در قالب سخنرانی، گزارش،  پرسش و پاسخ در دو بخش جداگانه ارائه و مطرح شد.
در ابتدای این برنامه دکتر حاجی میراسماعیل رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران ضمن خیر مقدم به مدعوین و شرکت کنندگان،  بر اهمیت موضوع جمعیت و مسائل مرتبط با آن تاکید نمودند و لزوم بحث و بررسی کارشناسی برای توفیق بیشتر در این مسیر را یادآوری کردند.
در بخش  اول این پنل دکتر جنیدی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران و دبیر هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاه به تبیین اهداف برگزاری این نشست پرداختند و شرکت کنندگان را به مشارکت در مباحث مطرح شده فرا خواندند.
در ادامه برنامه دکتر محمد اسحاق معاون برنامه ریزی و هماهنگی دبیر خانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به تشریح سیاست های جمعیتی کشور اشاره کردند و با تحلیل داده های علمی به ارائه گزارشی از وضعیت جمعیت کشور در ابعاد گوناگون و اقدامات و طرح های صورت گرفته از طرف شورای عالی انقلاب فرهنگی را خاطر نشان ساختند.
سپس آقای دکتر قاضی زاده هاشمی، نماینده و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گزارشی رسمی از اقدامات مجلس شورای اسلامی در رابطه با افزایش کمی و کیفی جمعیت ارائه کردند که این گزارش برای اولین بار در این نشست مطرح و در اختیار انظار عمومی قرار گرفت.
در پایان این بخش، برخی شرکت کنندگان سوالات و دیدگاه های خود در رابطه با موضوعات ارائه شده خود را ابراز نمودند که اعضای پنل نیز به بیان نظرات خود و پاسخ گویی به سوالات مطرح شده پرداختند.
در بخش دوم این پنل دکتر محمد اسلامی معاون فنی دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، با موضوع رویکرد های باروری سالم، فرزند آوری، ازدواج و ناباروری  گزارش های اقدامات وزارت بهداشت در همین راستا را ارائه کردند.
سپس دکتر نوذر نخعی استاد پزشکی اجتماعی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، پیامد های تک فرزندی بر سلامت خانواده را در قالب مستندات علمی و تحقیقاتی و پژوهش های صورت گرفته ارائه نمودند.
در پایان این بخش خانم دکتر اکبری معاون پژوهشی دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه با بیان بخشی از تجربیات و فعالیت ها در حوزه جمعیت از اساتید شرکت کننده دعوت نمودند که سوالات و نظرات خود را مطرح نمایند. و تعدادی از شرکت کنندگان سوالات و دیدگاه های خود را اظهار نمودند و اعضای پنل نیز پاسخ خود را مطرح کردند.

لازم به ذکر است اعضای این برنامه با همکاری معاونت بهداشتی دانشگاه، اداره کل جمعیت و خانواده  وزارت بهداشت و دفتر هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاه علوم پزشکی ایران طرح ریزی و اجرا گردید.


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 366 بار   |   دفعات چاپ: 55 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر