دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

بزرگداشت روز جهانی مسجد بزرگداشت روز جهانی مسجد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۵/۳۱ | 
همزمان با فرارسیدن روز جهانی مسجد دانشگاهیان دانشگاه علوم پزشکی ایران روز دوشنبه 30 مرداد ماه با حضور در مسجد امام حسین (علیه السلام) این روز را گرامی داشتند.
در این مراسم که بعد از اقامه نماز ظهر و عصر برگزار گردید، ابتدا حجت الاسلام والمسلمین بیگدلی اهمیت و نقش و جایگاه مسجد از صدر اسلام تا کنون را بصورت اجمالی مورد بحث و بررسی قرار داد. وی جایگاه مسجد را چه از نظر تربیت مذهبی و فرهنگی و همچنین نقش سیاسی و اجتماعی آن مهم دانستند و تأکید کردند که ارتباط عموم مردم در قشرهای مختلف با مسجد در طول دورانهای گذشته تا حال نقش سازنده ای در شکل گیری و قوام جوامع اسلامی ایفا نموده است.
وی در پایان علت و عواملی را که موجب نامگذاری این روز بعنوان روز مسجد نام گرفت را بیان کرد و اظهار داشت هر سال مصادف با 30 مرداد است، روز جهانی مساجد نامگذاری شده است. در سال 1348 در چنین روزی مسجدالاقصی که قبله اول مسلمین جهان است توسط صهیونیست ها به آتش کشیده شد. وی خاطر نشان ساخت یک جریان مسیحی صهیونیستی در آمریکا شکل گرفته که اعتقاد دارد ویرانی مسجد الاقصی وساخت معبد سوم سلیمان شرط ظهور حضرت مسیح (ع) است و الا ظهور نمی کند. بر پایه این اعتقاد مسجدالاقصی توسط اشغالگران صهیونیست به آتش کشیده شد. مسجدالأقصی در اسلام، دومین مسجد به شمار می‌آید و از نظر درجه اهمیت، پس از مسجدالحرام و مسجد‌النبی قرار می‌گیرد. از آنجا که مسجدالأقصی قبله اول مسلمانان بوده، نزد آنان از جایگاهی والا برخوردار است. واقعه معراج پیامبر گرامی اسلام(ص) و نمازگزاردن دیگر پیامبران به امامت ایشان در مسجدالأقصی موجب شده تا محبوبیت این مکان مقدس نزد مسلمانان دوچندان شود.
در پایان این مراسم از برگزیدگان مسابقه پیامکی امام رئوف که به مناسبت ولادت امام رضا (علیه السلام) برگزار شده بود، با اهداء جوایز تقدیر بعمل آمد.


کد امنیتی را در کادر بنویسید    
دفعات مشاهده: 296 بار   |   دفعات چاپ: 44 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر