دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

حضور هیئت رییسه دانشگاه علوم پزشکی ایران در جمع معتکفین

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱/۲۳ | 

در دومین روز از برگزاری مراسم معنوی اعتکاف دانشجویی، حجت الاسلام والمسلمین عیسوی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی ایران، دکتر سید جواد حاجی میراسماعیل رییس دانشگاه به همراه هیئت رییسه روز چهارشنبه 23 فروردین ماه در جمع معتکفین حضور یافتند.

در این دیدار ابتدا معتکفین نماز ظهر و عصر را به امامت حجت الاسلام والمسلمین عیسوی اقامه کردند. سپس در ادامه وی پیرامون اهمیت و ارزش های معنوی  اعتکاف به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی گفت: اعتکاف در لغت به معنای توقف در جایی است. اما تعریف اصطلاحی اعتکاف به معنای ماندن در مسجد به نیت عبادت است. و این امر از مستحبات در دین است و واجب نیست. و این مراسم در تاریخ بسیار گذشته بر طبق آیات و روایات بسیار وجود داشته است هر چند شکل اجرای آن در برخی دوره ها تغییراتی داشته است.

وی در ادامه پیرامون اهمیت اعتکاف خاطر نشان ساخت که اعتکاف، محو خود خواهى در امواج بلند خداگرایىاست. اعتکاف، بیرون رفتن از خانه خویش و مصمم شدن بر حضور در خانه حضرت حق است. عبادتى مستحبى و تقرب جویانه و داوطلبانه است و قطعا توفیق الهی است که شما توانسته اید در این آیین معنوی شرکت داشته باشید. اعتکاف، گریز از لذت گرایى و مهار حس خود محورى و برترى جوئى و بازگشت از قبله دنیاگرایان به سمت و سوى قلب و قبله هستى است. خود سازى، محاسبه نفس، توبه و نیایش، نماز و تلاوت قرآن و استمداد از آستان قدس ربوبى از دیگر برکات‏ اعتکاف است.  اسلام، فکر جدایى از زندگى دنیا و گوشه نشینى و کناره گیرى از مردم و به تعبیر دیگر رهبانیت را باطل و ناپسند اعلام کرده، اما اعتکاف را بعنوان فرصتى براى بازگشت‏ به خویش و خداى خویش قرار داد، تا کسانى که از هیاهو و جنجال هاى زندگى مادى خسته مى ‏شوند، بتوانند چند صباحى با خداى خود خلوت کنند و جان و روح خود را با خالق هستى ارتباط دهند. اعتکاف شرایطی را فراهم می کند تا انسانها با توشه معنوى و اعتقادى راسخ و ایمان و امیدى بیشتر، به زندگى خود ادامه داده، خود را براى صحنه‏ هاى خطر و جهاد در راه خدا آماده سازند، همیشه با یاد خدا تلاش کنند، خود را در محضر پروردگار ببینند، از نافرمانى او بپرهیزند و به سوى سعادت دنیا و آخرت گام بردارند.  

وی در پایان خاطر نشان ساخت که این فرصت سه روزه را مغتنم بدانیم و از آن نهایت استفاده را ببریم که هدف از آن در یک جمله خودسازی است و کسی که به این هدف پی ببرد آنچه را که باید از اعتکاف نصیبش شود به آن خواهد رسید.


لازم به ذکر است که آیین اعتکاف دانشجویی (ویژه خواهران) امسال از روز دوشنبه 21 فروردین ماه آغاز شده و تا روز پنجشنبه 24 فروردین ماه همراه با برنامه های متنوع فرهنگی در مسجد امام حسین (علیه السلام) دانشگاه علوم پزشکی ایران در حال برگزاری است.کد امنیتی را در کادر بنویسید    
دفعات مشاهده: 241 بار   |   دفعات چاپ: 55 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر