دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

اولین روز اعتکاف دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ایران

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱/۲۲ | 

اولین روز مراسم معنوی اعتکاف با اجرای برنامه های متعدد فرهنگی در مسجد امام حسین (علیه السلام) دانشگاه علوم پزشکی ایران با حضور دانشجویان معتکف روز سه شنبه 22 فروردین ماه پیگیری شد.

این برنامه های فرهنگی با اقامه نماز جماعت صبح به امامت حجت الاسلام والمسلمین احمدی آغاز گردید و سپس معتکفین در ادامه دعای عهد را با هم زمزمه کردند. در بخش دیگری از این برنامه ها معتکفین همنوا با مداح اهل بیت(علیهم السلام) مصطفی کرمی زیارت امین الله را قرائت کردند. و بعد از آن حجت الاسلام والمسلمین وکیل پور استاد حوزه و دانشگاه به ایراد سخنرانی پرداخت وی ضمن تبریک میلاد مولای متقیان حضرت علی (عیله السلام) و گرامی داشتن روز پدر پیرامون موضوع خودسازی و ضرورتها، لوازم و چالش های احتمالی، آن را برای حضار تبیین نمودند. وی گفت: نیاز ضروری انسان به خودسازی امری واضح است، این نیاز در حقیقت همان نیاز به دین است، زیرا هدف کلی دین انسان سازی و هدف نهایی آن نزدیک شدن به خداوند در دنیا و نجات از هلاکت و رسیدن به حیات و سعادت جاودان در آخرت است که خودسازی این اهداف را تحقق می بخشد. و در این باره با اشاره به حدیثی از حضرت محمد باقر (علیه السلام) " هیچ برترى و فضیلتى همانند جهاد نیست و هیچ جهادى در قدر و منزلت با جهاد با نفس برابرى ندارد"، اظهار داشت که هیچ کاری در زندگی انسان با ارزش تر از خودسازی نیست. وی در پایان خاطر نشان ساخت که در خصوص خودسازی چند نکته لازم و ضروری است و آن نکات عبارتند است از: هدف انبیای الهی، تضمین کننده رستگاری انسان، تحقق انسانیت، رشد شخصیت، پرورش عقل، زمینه اصلاح جامعه، دشمن زدایی، کمال انسان، هدف زندگی انسان، ارزش و عظمت انسان، آمادگی برای مرگ، تنها ماموریت انسان خودسازی.

سپس دانشجویان معتکف نماز ظهر و عصر را اقامه کردند و در ادامه اولین روز برنامه های فرهنگی مراسم معنوی اعتکاف دانشجویی، سرکار خانم فیاض بخش پیرامون موضوع سیر و سلوک، خودسازی و فلسفه اعتکاف برای حاضران به ایراد سخنرانی پرداخت.

سرکار خانم مداحی مداح اهل بیت (علیهم السلام) در بخشی دیگر از این مراسم به مناسبت میلاد حضرت علی (علیه السلام) به مولودی خوانی و مدیحه سرایی کردند.

پایان بخش اولین روز مراسم معنوی اعتکاف بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء و افطار قرائت دعای توسل توسط مداح اهل بیت(علیهم السلام) آقای سید محمدرضا میری بود.

لازم به ذکر است که آیین اعتکاف دانشجویی (ویژه خواهران) امسال از روز دوشنبه 21 فروردین ماه آغاز شده و تا روز پنجشنبه 24 فروردین ماه همراه با برنامه های متنوع فرهنگی در مسجد امام حسین (علیه السلام) دانشگاه علوم پزشکی ایران در حال برگزاری است.

کد امنیتی را در کادر بنویسید    
دفعات مشاهده: 255 بار   |   دفعات چاپ: 60 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر