دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

مراسم افتتاحیه آیین معنوی اعتکاف دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ایران

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱/۲۲ | 

مراسم افتتاحیه آیین معنوی اعتکاف دانشجویی (ویژه خواهران)، با حضور بیش از 200 نفر از دانشجویان دختر امروز دوشنبه 21 فروردین ماه در مسجد امام حسین (علیه السلام) دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.

باز از بین صداهای گنگ و نامفهوم و عاری از هر گونه صدایی که بتوان با آن با آفریننده تمام آهنگ های زیبای هستی ارتباطی داشت بانگی آشنا به گوش می رسد نزدیکتر که می شوی و خودت را بیشتر به آن نزدیک می کنی، سعی می کنی دلت را از خیلی چیزهایی که به آن عادت کردی رها کنی آن صدا شفاف تر می شود آرامش حکمفرما می شود باز جمع دانشجویانی را می بینی که بار سفر بستند این بار نه برای سفری که بخواهند از مکانی به مکان دیگر بروند بلکه این سفر با همه سفرهایی که ما دیدیم و شنیده ایم فرق دارد. این جمع برخلاف خیلی ها تصمیم عجیبی گرفته اند البته نه برای اینکه بخواهند فقط کاری را انجام داده باشند به گمان همه این بار می خواهند خیلی چیزها را تغییر بدهند چون تصمیم گرفته اند از خود شروع کنند و خود را تغییر بدهند تغییر به مقصدی که به آن یقین پیدا کرده اند و آفریننده آنها دوست دارد. که به او بازگردند. چرا که آنها محبت کسی را می خواهند در دل داشته باشند که همه چیز آنها از اوست و شاید گرفتار چیزی باشند که این محبت یا کم شده یا رنگ باخته است. این دانشجویان حالت عجیبی پیدا کرده اند مگر نه این است که آنها کسانی هستند که می خواهند آینده خود و جامعه را به نحو شایسته ای اداره کنند پس قطعا باید بتوانند علل و دلایلی برای خود پیدا کنند و برنامه ای برای خود داشته باشند آنها پی برده اند که باید به جهاد و جنگ بروند و تصمیم خود را قطعی کرده اند "تصیم برای جهاد با نفس". پرداختن به امور نفس خویش و جلوه‌گری نور محبت خدا در سرای وجود انسان تدبیری است که دانشجویان هرساله با فرارسیدن "13 ماه رجب ایام البیض" به آن توجه دارند و بسوی این سفر و جهاد می شتابند.

بیش از 200 نفر از دانشجویان (دختر) دانشگاه علوم پزشکی ایران امسال نیز مانند سالهای قبل در مراسم معنوی اعتکاف شرکت کردند.


وارد مسجد که می شوی و جمع دانشجویی آنها را می بینی با همه تجمعات دانشجویی فرق می کند با آنها که صحبت می کنی رنگ و بویی دیگری دارد. در عین اینکه مسیر این سه روزه مشخص است هر کس ثبت نام خود را ابتدا انجام می دهد و به دنبال این است که جای خود را پیدا کند و بسته فرهنگی خویش را برای انجام اعمال این سه روزه تحویل بگیرد.

 آرامش خاصی حکمفرماست. توجه من جلب می شود خیلی دوست دارم با آنها صحبت کنم ولی آنها برای رفتن به سفر هم عجله دارند و هم بسیار مشتاق اند. یکی از دانشجویان در گوشه ای با دانشجوی دیگری به صحبت نشسته، نزدیک می شوم، می پرسم به سوال من جواب می دهید با خنده می گویند اگه جواب ندهیم چه می شود، خوب مجبوریم بفرمایید صریح می پرسم برای این سفر آماده اید؟ اعتکاف برای چی؟ با خنده و مصمم می گویند ما رشته تحصیلیمون پزشکیه خوب همونطور که جسم انسانها را می خواهیم بشناسیم از روح آدمها می خواهیم خبردار شویم همین، و چه کسی بهتر از خوده ما اول از خودمون شروع می کنیم و دیگر ادامه ندادند و انگار برای سفر عجله دارند و از ته دل یقین پیدا کرده اند که باید بروند.

شوق در بین دانشجویان بسیار زیاد احساس می شود از یکی دیگر از دانشجویان می پرسم در چه حالی هستی؟ آماده ای؟ با صدای گرفته و بغضی که فرو می برد به آرامی می گوید حس عجیبی دارم باور نمی کردم امسال را با اعتکاف در این ایام بتوونم شروع کنم امسال هم دانشگاه قبول شدم و هم دعوت شدم برای اعتکاف، احساس خوبی دارم فکر کنم امسال سال خوبی برام باشه. بیشتر از این نمیتونم بگم خیلی سریع از پیش او برمی گردم و او را با تمام صحبتهای بین او و همونی که او رو آورده و دعوت کرده اینجا تنها می گذارم.

در عین اینکه سرو صدا هست کم کم سکوت بین دانشجویان فراگیر می شود و من سوالهایم را بدون هیچ مقدمه ای و به آرامی مطرح می کنم بعضیها جواب نمی دهند و در سکوت خویش و زمزمه هایشان سری تکان می دهند و لبخندی می زنند.

بسیار آرام طوری که خلوتشان بهم نخورد از دانشجویان می پرسم اعتکاف چیه؟ برای چی اومدین؟ نظرخودتون چیه؟

یکی می گوید اعتکاف ارزش داره، هیچ چیز مثل اعتکاف و ارزش شبهای اعتکاف رو نداره یکی دیگه میگه احساس می کنم مثل یه ماهی بودم که تو مرداب دنیا نفسام به شماره افتاده بود به دریای اعتکاف تو مسجد که اومدم احساس می کنم دوباره زنده شدم دانشجوی دیگری در جواب سوال من میگه اومدم سه روز دلم، قلبم و روحم خدایی بشه سه روز به حرف دلم و خدای خودم گوش کنم ببینم صدای خدا چجوره صدای دنیا که دلنشین نبود.

کم کم با پیچیدن نوای الله اکبر در جای جای شهر و مسجد و جانها صفهای نماز جماعت مملو از دانشجویانی می شود که با شوق زیاد بسوی آیین پر فیض اعتکاف آمده اند. و دانشجویان با امامت حجت الاسلام والمسلمین احمدی نماز مغرب و عشاء را اقامه کردند و پس از آن به سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین رکوفیان گوش جان سپردند.

وی گفت عرصه تاریخ شاهد ریزش ها و رویش های فراونی بوده است که این خود از سنت الهی حکایت می کند. سنتی که انسانها را با انتخاب هایشان می آزماید و در این میان تمایلات انسانها سرنوشت آنها را رقم می زند. وی در ادامه یکی از فلسفه های اعتکاف را، بررسی تمایلات انسانی و جهت دهی به آن عنوان کرد و پیرامون این موضوع به پرسش و پاسخ با دانشجویان پرداخت.

در ادامه این برنامه سرکار خانم طاهری مسئول واحد خواهران نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی ایران ضوابط و شرایط اعتکاف در مسجد را برای معتکفین بیان کردند.

در پایان مراسم افتتاحیه اعتکاف دانشجویی (ویژه خواهران) دانشگاه علوم پزشکی ایران مداح اهل بیت (علیهم السلام) سید محمدرضا میری به مناسبت میلاد مولود کعبه حضرت علی بن ابی طالب (علیه السلام) به مولودی خوانی پرداخت.کد امنیتی را در کادر بنویسید    
دفعات مشاهده: 248 بار   |   دفعات چاپ: 58 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر