دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین دکتر عیسوی در مراسم افتتاحیه راهیان نور

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۲/۱۶ | 

به همت بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ایران مراسم افتتاحیه اردوی راهیان نور با حضور سردار نقدی معاون فرهنگی اجتماعی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین دکتر عیسوی مسئول نهاد رهبری دانشگاه و خانواده های  معظم و محترم شهداء و جمعی از دانشجویان و اساتید روز یکشنبه 15 اسفند ماه در سالن همایشهای رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.

در این مراسم با شکوه حجت الاسلام والمسلمین دکتر عیسوی به ایراد سخنرانی پرداخت .وی در سخنان خود گفت اردوی راهیان نور که در چند سال اخیر الحمدالله مرتب برگزار می گردد منشاء بسیاری از برکات شده است و از این بابت خداوند متعال را شاکر هستیم.

وی خاطر نشان ساخت مناطقی که شما عزیزان سفر می کنید مناطق پر از رشادتها، شهادتها و خاطره هاست و انشالله بتوانیم در این سفر توشعه معنوی مناسبی را اندوخته سازیم. خداوند متعال نعمتهای بیشماری را به ما اعطاء کرده است یکی از این نعمت ها سرزمین ما و به خصوص سرزمین خوزستان و منطقه غرب کشور است که حوادث تاریخی عجیبی را در سی و اندی سال پیش در بر داشته و برماست که از این فرصتها به نحو احسن استفاده کنیم.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی ایران با یاد کردن و ذکر خاطره های گوناگون از زمان جنگ بعنوان کسیکه مستقیم در صحنه های مختلف جنگ با عناوین مختلف حاظر بود بیان داشت بر کسی پوشیده نیست چه دوست و چه دشمن که ما با عدم وجود امکانات در جنگی کاملاً نابرابر در مقابل هجوم دشمن بعثی مقاومت کردیم بدون آنکه در آن زمان آینده ای روشن برای خودمان متصور باشیم با شرایط سخت و دشواری که در آن زمان بر ما حاکم بود و حتی در اواخر جنگ با توجه به اینکه در خیلی از جهات پیشرفت می کردیم اما حوادثی پیش می آمد که شرایط برخلاف میل ما پیش می رفت. ولی یأس از دیگران و امید به خداوند نوع حالت و فکری را در رزمندگان ما ایجاد کرد که ما باید حرکت و تلاش کنیم و بر پای خود بایستیم بدون هیچ چشم داشتی به بیگانه.

همه این مسائل دوران جنگ و دفاع مقدس اتفاقات ویژه ای بود که ما را وادار می کند به مسائل دفاع مقدس یک نگاه ویژه داشته باشیم.

شما عزیزانی که به این مناطق اعزام می شوید بدنبال مفهوم ما می توانیم باشید و این را در گوشه گوشه های مناطقی که سفر می کنید جستجو کنید و این نیاز امروز ما است که با تأسی از دوران دفاع مقدس و امید به خدا شعار ما می توانیم را درک کنیم.

وی افزود جنگ ، چهره های گوناگونی دارد و به نظرم چهره واقعی و اصلی آن را کم دیده ایم و به ما نشان داده اند و در این زمینه ما باید بیشتر تلاش کنیم. اگر به جنگ بخواهیم مثل هر پدیده دیگر جامع نگاه کنیم علاوه بر جنبه عاطفی آن مثل احساسات و حس علاقه ای که به وطن و اسلام و در بین رزمندگان وجود داشت و در حد اعلاء آن هم بود باید به چهره و جنبه دیگر جنگ نیز نگاه کنیم و آن چهره چهرهء " ما می توانیم "بود. " ما می توانیم "در یک جهانی بی پناه و ناامید و یأس به جهانی قدرتمند به همراه امیدواری به آینده ای که خودمان آن را با شعار ما می توانیم ساخته بودیم.

ما نباید اجازه دهیم در دوران بعد از جنگ این شعار و روحیه و هدف در جامعه کمرنگ شود. بلکه باید شرایطی ایجاد کرد که این چهره از جنگ بیش از پیش در جامعه بسط و گسترش پیدا کند. و بخصوص نباید کارهای هنری سطحی تولید شود که موجب تحریف جنگ تحمیلی و دفاع مقدس شود. و از این نقطه نظر به آثار هنری در حوزه دفاع مقدس انتقاد وارد است.

وی در پایان خاطر نشان ساخت دانشجویان و اساتید عزیز و بزرگوار که به مناطق جنگی عازم هستند سعی کنند از این جنبه هایی که عنوان شد به این مناطق نگاه کنند جنبه های که شعار ما می توانیم در آن به راحتی متبلور می شود بعنوان مثال می توان به عملیات مقدماتی والفجر اشاره کرد و مسئله عبور از اروند به چرایی چگونگی و اینکه با چه طرحی و با چه روحیه ای رزمندگان ما موفق شدند و توانستند این کار بزرگ را انجام دهند.

 

 

 

 کد امنیتی را در کادر بنویسید    
دفعات مشاهده: 261 بار   |   دفعات چاپ: 54 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر