دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences


 

مراسم عزاداری دهه اول محرم مسجد امام حسین (ع) دانشگاه علوم پزشکی ایران

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۶/۱۷ | 
قالَ رَسُولُ اللّهِ (صلّی اللّه علیه و آله):«اِنَّ لِقَتْلِ الْحُسَیْنِ علیه السّلام حَرارَهً فی قُلُوبِ الْمُؤمنینَ لا تَبْرُدُ اَبَداً.»
پیامبر اکرم (صلّی اللّه علیه و آله) فرمود: «برای شهادت حسین علیه السلام ، حرارت و گرمایی در دلهای مؤمنان است که هرگز سرد و خاموش نمی‌شود.»
(جامع احادیث الشیعه ، ج 12، ص 556)
به مناسبت شهادت سرور و سالار شهیدان امام حسین (علیه السلام) و یاران با وفایش مراسمی با حضور دانشگاهیان در دهه اول محرم هر روز بعد از اقامه نماز ظهر و عصر در مسجد امام حسین (علیه السلام) دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.
در این مراسم سخنرانان حجج الاسلام آقایان احمدی و تیموری به ایراد سخنرانی پرداختند. حجت الاسلام والمسلمین احمدی معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه در موضوعات فلسفه عزاداری برای امام حسین (ع) و ایجاد یک حرکت فردی و اجتماعی در جهت احیای ارزشهای الهی، مبارزه، باطل ستیزی و همچنین عدالت اجتماعی را برای شرکت کنندگان تبیین نمود.
در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین تیموری پیرامون اهمیت نماز ظهر عاشورا در کربلا و همچنین اهداف واقعه کربلا نکاتی را مورد بحث و بررسی قرار دادند. وی با اشاره به نماز جماعت ظهر عاشورا توسط امام حسین (ع) گفت: سید الشهدا در سخت ترین شرایط و در حین جنگ، نماز را در اول وقت اقامه کردند و هیچ چیز نتوانست مانع نماز اول وقت ایشان شود. امام حسین (ع) با اقامه دو رکعت نماز ظهر، در حالیکه می توانست این نماز را در خیمه و یا بصورت فرادا و در وقت دیگری بجا بیاورد و اینکه حتی امام برای طلب آب در خواست توقف جنگ را نداشتند اما برای ادای فریضه نماز در خواست توقف جنگ را دادند نماز را به جماعت اقامه کردند. در حالیکه بنا به نقل تاریخ حدود سی تیر بسوی امام پرتاب گردید، اهیمت و جایگاه نماز بعنوان یکی از مهمترین ارزشهای دینی و معنوی را برای ما بیش از پیش روشن می کند. و یکی از اهداف مهم قیام عاشورا برای ما را که همان زنده نگه داشتن ارزشهای دینی و معنوی است را برای ما متجلی می کند.
در ادامه این مراسم مداحان اهل بیت (علیهم السلام) به ذکر مصیبت و نوحه خوانی پرداختند.

 

 CAPTCHA

دفعات مشاهده: 524 بار   |   دفعات چاپ: 26 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر