دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

 

برگزاری کارگاه ارتقاء توانمندی ائمه جماعات دانشگاه‌های علوم پزشکی استان تهران

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۹/۲۵ | 
کارگاه ارتقاء توانمندی ائمه جماعت دانشگاه‌های علوم پزشکی استان تهران با موضوع روش تبلیغ با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین قرائتی از ساعت 8:30 روز پنجشنبه، 22 آذر 97 و  در سالن همایش‌های دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد.
در ابتدای این نشست، حجت‌الاسلام‌والمسلمین فرهاد زاده، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه شهید بهشتی، ضمن خیرمقدم به روحانیون و تشکر ویژه از حجت‌الاسلام‌والمسلمین قرائتی به خاطر قبول زحمت و حضورشان در برنامه، اظهار داشت: ما باید به خود ببالیم از اینکه خداوند به ما اجازه داده است در این شرایط خاص، با مخاطبین و قشر خاصی از جامعه در ارتباط باشیم و این نعمت بزرگی است. وی همچنین افزود: ویژگی نهاد در دانشگاه همین جنبه روحانی بودن آن است و اینکه دانشگاه نیازمند به دانستن مسائل معنوی است و وظیفه ما روحانیون است که پاسخگوی این نیازها باشیم.
در ادامه نشست، حجت‌الاسلام‌والمسلمین قرائتی، مسئول ستاد اقامه نماز کشور به موضوع اهمیت تبلیغ دین پرداخت و اظهار داشت: اهمیت تبلیغ دین در «رحمت» بودن آن است. آن چنانکه خداوند در قرآن می‌فرماید: پیامبر تو فقط مبلغی و تبلیغ تو رحمت است.
وی در ادامه با اشاره به حکمت ۳۹ نهج‌البلاغه اظهار داشت: «لَا قُرْبَهَ بِالنَّوَافِلِ إِذَا أَضَرَّتْ بِالْفَرَائِض»؛ تا واجبات وجود دارند مستحب انجام ندهید و تا کار ماندگاری هست کار لحظه‌ای انجام ندهید.
در بخشی از این کارگاه دو تن از ائمه جماعات محتوای آخرین سخنرانی خود را ارائه کردند و حجت الاسلام والمسلمین قرائتی فواید و اشکالات و نقص‌های موجود در سخنرانی‌های ایشان را برشمرد و آن‌ها را تکمیل و اصلاح کرد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین قرائتی با اشاره به این نکته که اگر در فراگیری علمی؛ مهارتی نهفته باشد باید آن را یاد گرفت در غیر این صورت تعلیم آن کاملاً بی‌فایده است اظهار داشت: بزرگ‌ترین منکر در دانشگاه بعضی از علوم بی‌فایده ایست که به دانشجویان تدریس می‌شود. چراکه کلی هزینه و وقت و نیروی انسانی صرف فراگرفتن علمی می‌شود که هیچ فایده‌ای ندارد و این خیانت بزرگی بشمار می‌رود.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین قرائتی در ادامه با اشاره به آیه ۵۲ سوره انبیا گفت: به‌عنوان‌مثال برای آیه ۵۲ سوره انبیا که می‌فرماید: «إِذْ قَالَ لِأَبِیهِ وَقَوْمِهِ مَا هَذِهِ التَّمَاثِیلُ الَّتِی أَنْتُمْ لَهَا عَاکِفُونَ» ـ «هنگامی‌که با پدرش (عمویش) و با قومش گفت: این مجسمه‌های بی‌روح و بت‌های بی‌اثر چیست که شما به خدایی می‌پرستید و بر آن عمری متوقف‌شده‌اید؟»؛ ۵ قانون استخراج‌شده است. اول اینکه در امربه‌معروف سن افراد شرط نیست. دوم اینکه در امربه‌معروف عدد و کمیت نیز شرط نیست همان‌طور حضرت ابراهیم نیز یک‌تن بود. سوم اینکه در امربه‌معروف اول باید از نزدیکان و اقوام خودمان شروع کنیم. چهارم اینکه در امربه‌معروف اولویت‌ها را در نظر بگیریم و در آخر به‌طور مستقیم افراد را امرونهی نکنیم.
مؤلف تفسیر قرآنی نور با بیان اینکه آخوند خوب کسی است که عمر و اوقات خودش را مدیریت کند؛ خطاب به روحانیون افزود: شما بیش ازآنچه اکنون هستید استعداد دارید. پس باید توجه کافی به توانایی‌های خود داشته باشید و علم و استعدادتان را ارتقا دهید چراکه سپردن مردم به عالم بدون مطالعه خیانت بزرگی در حق مردم است.
در بخشی از برنامه حجت‌الاسلام‌والمسلمین آیتی، استاد دروس تخصصی ستاد اقامه نماز در قم آماری از ۳ مرکز تخصصی مهدویت، نماز و تفسیر ستاد اقامه نماز در کشور ارائه کرد و گفت: مرکز تخصصی مهدویت در سه سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد و در این مرکز در موضوعات مختلف مهدویت فعالیت می‌شود و در آن آموزش مجازی نیز وجود دارد و صدها جلد کتاب و نرم‌افزار در قالب‌های گوناگون در این زمینه برای اقشار و سنین مختلف تألیف شده است.
وی افزود: در مرکز تخصصی نماز نیز دوره‌های مختلفی وجود دارد و در آن ۲۵۰ محصول در قالب‌های گوناگون تولیدشده است. در مرکز تخصصی تفسیر به شیوه‌ها و چگونگی انجام و به دست آوردن مهارت‌های تفسیر کردن برای هر قشری پرداخته می‌شود.
در حاشیه برگزاری این کارگاه، نمایشگاه کتاب و تابلو تصویر با موضوع دستاوردهای چهل‌ساله انقلاب اسلامی با ارائه بیش از 200 جلد کتاب با موضوعات فقهی، فرهنگی، سیاسی و تاریخی و با به

نمایش 15 تابلو تصاویر با موضوعات دستاوردهای دارویی و پزشکی کشور برگزار شد که مورد استقبال حاضرین در کارگاه قرار گرفت.

CAPTCHA code

دفعات مشاهده: 164 بار   |   دفعات چاپ: 14 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر