دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

 

گزارش دفتر هم اندیشی دانشگاه در تابستان 97

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۷/۹ | 
با حضور اعضای محترم هیأت علمی دانشگاه، دوره های متنوع دانش افزایی، کارگاه های توانمندسازی و نشست های متعدد هم اندیشی توسط دفتر هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاه در تابستان97 به انجام رسید.
الف) دوره های دانش افزایی
1)دوره دانش افزایی با موضوع سبک زندگی (با محوریت زن و خانواده)
با توجه به اهمیت موضوع سبک زندگی و نیز نقش و جایگاه زن و خانواده در زندگی این دوره با حضور مدرس مدعو خانم دکتر فرهمندپور عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و مشاور خانواده برگزار شد. مدت زمان ارائه این بحث 8ساعت بود و روزهای چهارشنبه و پنجشنبه صبح 4و5تیر ماه برگزار شد.
2) دوره دانش افزایی با موضوع مهارت های زندگی
این دوره که در واقع بخش تکمیلی دوره قبلی به حساب می آمد با حضور خانم دکتر فرهنمندپور به موضوعات درون خانواده ای و مهارت های ارتباط همسران و فرزندان پرداخت و در آن باورها و نگرش های گوناگونی که منجر به نتایج مختلف در سبک زندگی خانوادگی میشود مورد بحث قرار گرفت و جایگاه امروز و گذشته زن در خانواده و جامعه با توجه به تغییر دیدگاهها و رویکردها نسبت به زن و همسر بررسی شد و فرصت ها و چالشهای پیش روی خانواده ها به بحث و اشتراک نظر گذاشته شد. مدت زمان ارائه این بحث 8ساعت بود و روزهای چهارشنبه و پنجشنبه صبح 6و7 تیر ماه برگزار شد.
3) دوره دانش افزایی سبک زندکی (با موضوعات راهبردهای شناختی ارتباط با دانشجو و  راهکارهای تربیت فرزند)
این دوره با حضور دکتر عبدالعظیم کریمی روانشناس و کارشناس مسائل تربیتی در دو موضوع مجزا تحت عناوین "راهبردهای شناختی ارتباط با دانشجو" و "راهکارهای تربیت فرزند" برگزار شد. این دوره در 8ساعت و روزهای چهارشنبه و پنجشنبه13و14تیرماه برگزار شد.
4) دوره دانش افزایی با موضوع معرفت شناسی(رابطه علم و دین)
 این دوره که با حضور حجت الاسلام دکتر طباطبایی دانش آموخته رشته فلسفه دین برگزار شد و به موضوع رابطه علم و دین پرداخت. در این جلسات نظریه تکاملی داروین و دیدگاه های مختلف در این زمینه از نگاه دانشمندان و فلاسفه مورد بحث و بررسی قرار گرفت. همچنین به برخی نظریات ملحد مشهور ریچارد داوکینز اشاره شد و نقدهای فلسفی و علمی به این موضوع تشریح و ارزیابی گردید. این دوره به مدت 8ساعت روزهای سه شنبه و چهارشنبه 19و20تیرماه برگزار شد.
5) دوره دانش افزایی با موضوع سیاست خارجی جمهوری اسلامی (با محوریت مسائل منطقه و موضوع برجام)
دوره دانش افزایی استادان با عنوان سیاست خارجی جمهوری اسلامی و موضوعات تخصصی مسائل هسته ای و برجام و نیز تحلیل و بررسی مسائل منطقه ای با حضور دکتر هادی آجیلی کارشناس و تحلیلگر موضوعات سیاسی و جمعی از اعضای هیأت علمی دانشگاه، 1و2 مرداد ماه به مدت 8ساعت در سالن اجتماعات ستاد مرکزی دانشگاه برگزار شد.
6) دوره دانش افزایی با موضوع اقتصاد سیاسی( با محوریت اقتصاد مقاومتی)
در این دوره که با حضور دکتر هادی آجیلی عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد به تبیین الگوهای مدیریت اقتصادی و انواع کارکرد و نیجه هرکدام از این الگوها پرداخته شد و در ادامه به مسائل و مشکلات اقتصاد ایران تشریح گردید و الگوی اقتصاد مقاومتی که مبتنی بر تکیه حدکثری به توانمندی بومی و کاهش نقاط ضعف اقتصادی که محل فشار و تهدید قدرت های خارجی است بعنوان راهکار علمی و مورد تأیید کارشناسان اقتصادی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. این دوره به مدت 8ساعت و روزهای 14و15مرداد در دانشگاه برگزار شد.
7) دوره دانش افزایی با موضوع آسیب های اجتماعی
دوره دانش افزایی آسیبهای اجتماعی با حضور دکتر عبدالعظیم کریمی به تبیین و ریشه یابی برخی آسیب های اجتماعی پرداخته شده و راهکارهای کاهش این آسیب ها با توجه به مسئولیت های هرفرد در مقابل خود و دیگران و جامعه به بررسی و اشتراک نظر گذاشته شد. مدت زمان برگزاری این دوره 8ساعت و روزهای 28و29مردادماه در ستاد مرکزی دانشگاه به انجام رسید.
8)دوره دانش افزایی با موضوع سیاست خارجی جمهوری اسلامی (با محوریت مسائل منطقه و موضوع مذاکره با آمریکا)
دوره دانش افزایی استادان با عنوان سیاست خارجی جمهوری اسلامی و محوریت تشریح مسائل منطقه ای و نیز موضوع مذاکره و رابطه با آمریکا برگزار شد در این دوره ضمن بررسی اوضاع کنونی منطقه و علل تاریخی تنش های دائمی در آن به تاریخچه ای از چگونگی ارتباط و اقدامات متقابل ایران و آمریکا پس از انقلاب اسلامی پرداخته شد.  این دوره با حضور دکتر هادی آجیلی کارشناس و تحلیلگر موضوعات سیاسی و جمعی از اعضای هیأت علمی دانشگاه،19 مرداد ماه در سالن اجتماعات ستاد مرکزی دانشگاه برگزار شد.
9) دوره دانش افزایی با موضوع اخلاق علمی و حرفه ای
دوره دانش افزایی اخلاق علمی و حرفه ای با حضور دکتر جعفر گل محمدی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و جمعی از اعضای هیأت علمی دانشگاه، روزهای 20و21شهریور به مدت8ساعت برگزار شد. در این دوره به اهمیت جایگاه اخلاق و توجه سازمان های معتبر و موفق جهانی اشاره شد و لزوم حرفه ای شدن و الزامات آن برای یک مجموعه و یک حرفه موفق مورد توجه قرار گرفت و به شاخصه های استاد و معلم حرفه ای با توجه به موضوع بنیادین اخلاق، پرداخته شد در پایان از شرکت کنندگان خواسته شد که معضلات و مشکلات دانشگاه را از منظر اخلاق حرفه ای احصاء نمایند که لیستی از این موارد تهیه شد. این لیست پس از جمع بندی توسط مدرس مدعو، جهت استحضار و بهره مندی از نظرات و دیدگاه های جمعی از اعضای هیأت علمی به مسئولین ذیربط دانشگاه ارائه خواهد شد.
10) دوره دانش افزایی با موضوع سبک زندگی و محوریت سواد رسانه ای و فضای مجازی
این دوره دانش افزایی که با حضور آقای لسانی کارشناس حوزه رسانه بر گزار شد با محوریت سواد رسانه ای و فضای مجازی به موضوع سبک زندگی دیجیتال پرداخت. شناخت فضای مجازی در جهان و فرصت ها و چالش های این حوزه بررسی شد و از دو منظر سلامت روان و سلامت جسم، تاثیرات فضای مجازی در این زمینه ها مورد بررسی قرار گرفت مهارتهای سواد رسانه ای و مدیریت فضای مجازی از دیگر مباحث این دوره بود که به مدت 8ساعت روزهای 21و22 شهریورماه برگزار شد.
ب) کارگاههای توانمندسازی
بخش از کارگاه های توانمندسازی با همکاری و مشارکت دانشکده علوم توانبخشی برای اساتید مشاور دانشکده در موضوعات زیر طراحی و اجرا شد:
1)کارگاه توانمندسازی با موضوع "ارتباط موثر"
این کارگاه به مدت 8ساعت با حضور آقای کاظم زاده عطوفی، مشاور و روانشناس بالینی و جمعی از اساتید مشاور دانشکده علوم توانبخشی روزهای 10و11 شهریور در سالن اجتماعات دانشکده برگزار شد.
2) کارگاه توانمندسازی با موضوع "منش استادی و تعامل موثر استاد و دانشجو"
این کارگاه به مدت 8ساعت با حضور دکتر عبدالعظیم کریمی، روانشناس و عضو هیأت علمی پژوهشگاه تعلیم و تربیت، مشاور و شرکت کنندگان در کارگاه ارتباط موثر، روزهای17و 18 شهریورماه در سالن اجتماعات دانشکده برگزار شد.
ج)نشست های هم اندیشی
1) نشست های هم اندیشی با موضوع دانشگاه نسل سوم و سند دانشگاه اسلامی
با توجه به شعار و رویکرد دانشگاه در جهت حرکت به سمت دانشگاه های نسل سوم و نیاز به بهره مندی از دیدگاهها و نظرات استادان و اعضای هیأت علمی دانشگاه، شورای مشورتی هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاه طی نشست های معتدد با بررسی موضوع به این نتیجه رسید که سند دانشگاه اسلامی بعنوان یک سند ملی و بالادستی مرجعی مناسب یرای رویکرد جدید دانشگاه است و از آنجا که این سند دارای نظام بندی گوناگون آموزش، پژوهش و فناوری، مدیریتی و فرهنگی تربیتی است می تواند در تحقق حرکت به سمت دانشگاه های نسل سوم موثر باشد. پس از طرح موضوع در هیأت رییسه دانشگا و استقبال رییس دانشگاه و معاونین از طرح مذکور  طی 12نشست با حضور اساتید محترم اقدامات پیشنهادی این شورا در بخش نظام پژوهش و فناوری آماده و تدوین گردید که مورد استقبال معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه واقه شده و پس از تکمیل نهایی در اختیار دانشگاه قرار خواهد گرفت. ادامه پیشنهادات این شورا در سایر بخش های این سند نیز قرار است در نشست های هفتگی مورد بحث و بررسی قرار گیرند لازم به ذکر است به منظور جامعیت بخشی به اقدامات پیشنهادی از علاقمندان به شرکت در این جلسات نیز دعوت به عمل می آید در این جمع کارشناسی و بحث و گفتگو حضور یابند.
2) نشست هم اندیشی الزامات اخلاقی و اخلاق پزشکی در دانشگاه
این نشست هم اندیشی با حضور جمعی از اعضای هیأت علمی دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه، دکتر عبدالعظیم کریمی، کارشناس مدعو ، نمایندگانی از وزارت بهداشت و شورای اخلاق پزشکی دانشگاه نیز حضور داشتند و موضوع اخلاق حرفه ای در رشته ها و تخصص های گوناگون مورد بحث و گفتگو واقع شد.
3)نشست هم اندیشی دانشکده توانبخشی
این نشست با حضور دکتر ابراهیمی رییس دانشکده علوم توانبخشی، دکتر منوری مسئول اساتید مشاور دانشگاه و معاونین دانشکده برگزار شد و در آن شیوه و محتوای برگزاری کارگاه های توانمندسازی اساتید مشاور دانشکده مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر شد در بازه زمانی مشخص کارگاههایی با عناوین، ارتباط موثر، جرأت مندی در مشاوره، تعامل و منش استادی در مواجهه با دانشجویان و سواد رسانه ای و فضای مجازی برای اساتید مشاور دانشکده طراحی و اجرا گردد.
گالری عکس


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 224 بار   |   دفعات چاپ: 54 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر